najem.infoblog.cz

Kolik peněz chtějí realitní kanceláře?

Publikováno 27.08.2015 v 13:28 v kategorii REALITY, přečteno: 50x

Chcete prodat nemovitost s pomocí realitní kanceláře? Ale víte vůbec jakou výši provize očekávat? Dnes se všichni snažíme na všem ušetřit a hledat ty nejlevnější služby a zboží. Na některých věcech se ale šetřit nevyplácí. Například u realitních služeb.

Provize je otázkou dohody
Realitní makléřProvize je smluvní záležitost, takže záleží na domluvě mezi klientem a realitkou. 

Obvykle se provize za prodej nemovitosti pohybuje do šesti procent z konečné ceny. Ano, z konečné ceny. Ne tedy z té původní stanovené. 

Cena velmi často nezůstane stejná jako na začátku kvůli domluvě kupujícího a prodávajícího, který vážnému zájemci často sleví. A jak se vlastně taková provize určí?Jak již bylo řečeno, výši provize mezi sebou dohadují klienti a realitní kanceláře

Ale dejte si pozor na malý chyták, který vám může prodej o dost prodražit. Ujistěte se, že je provize myšlena již s DPH. Pokud totiž nebude, budete muset ještě pěkných pár tisíc zaplatit navíc. A to jistě není příjemné.

Co není součástí provize?

Za prodej a nákup nemovitosti se neplatí jen provize. Toto si také pohlídejte, abyste potom nebyli nepříjemně překvapení.

Další poplatky, které je potřeba uhradit jsou například daň z převodu nemovitosti, znalecký posudek pro účely úvěru (u hypotéky), úschova kupní ceny, roční daň z nemovitosti a další.

Kdo platí provizi?

Při prodeji nemovitosti platí provizi prodávající. Je tomu tak ať se jedná o domy na prodej Praha nebo byty Plzeň. Cena, která je uvedena v inzerátu, už je prezentována včetně provize. Prodávající tedy už nemusí platit realitce nic nad rámec kupní ceny.

Kupující tedy neví, kolik činí provize a vlastně mu to může být úplně jedno. Pro něj je důležité pouze kolik zaplatí za nemovitost. Prodávající zaplatí provizi realitní kanceláři až po dokončení obchodu, tedy až po obdržení kupní ceny. Pokud se nemovitost realitce nepodaří prodat, prodávající samozřejmě žádnou provizi neplatí.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?